Rozpoczęła się budowa nowej ciepłowni dla Olsztyna

  • 10.07.2020, 13:08 (aktualizacja 14.07.2020, 16:10)
  • mgres
Rozpoczęła się budowa nowej ciepłowni dla Olsztyna
Łączny koszt całej inwestycji to około 2,8 mld zł. To największe przedsięwzięcie w historii Olsztyna.

Inwestycja jest konieczna, bo od 2021 roku ciepła dla miasta nie będzie już dostarczała kotłownia w fabryce Michelin, która obecnie ma około 50 proc. udziału w olsztyńskim rynku. Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej znalazło chętnego, który w formule partnerstwa publiczno-prywatnego, a więc współpracy między miastem a firmą prywatną, zbuduje nową elektrociepłownię. Następnie będzie ją przez 25 lat eksploatować.

Nowa ciepłownia jest kluczowa dla potrzeb miasta. Pozwoli zapewnić nie tylko ciepło dla mieszkań w połowie miasta, ale także rozwiąże problem śmieciowy, bo energia cieplna w nowym zakładzie będzie bowiem pochodziła z paliwa, które już w Olsztynie powstaje z odpowiednio przygotowanych odpadów komunalnych.

Wybrany partner w ciągu 36 miesięcy musi zbudować ciepłownię, w której energia cieplna oraz elektryczna będzie powstawała z tzw. paliwa alternatywnego, produkowanego ze śmieci w istniejącym już zakładzie unieszkodliwiania odpadów przy ul. Lubelskiej. Uruchomiona zostanie tam instalacja do termicznego przetwarzania opadów, całkowicie bezpieczna dla środowiska - podkreśla prezydent miasta. - Prace ruszyły. Przy ulicy Lubelskiej rozpoczęła się budowa nowej, długo oczekiwanej eko-ciepłowni miejskiej, zasilanej paliwem alternatywnym.  Prace budowlane wykonuje znana w Olsztynie spółka „Strabag” a za część technologiczna odpowiada firma „Doosan”. W pierwszym etapie powstanie kotłownia szczytowa na gaz, która powinna zostać zbudowana w ciągu 18 miesięcy od rozpoczęcia prac.  Zakończenie całej inwestycji  planowane jest na rok 2023 - informuje prezydent Piotr Grzymowicz.

mgres

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.zycieolsztyna.eu z siedzibą w Olsztynie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe