Zbiornik przy ul. Antonowicza otwarty. Pływająca fontanna będzie gratką dla mieszkańców

  • 21.09.2020, 15:07 (aktualizacja 22.09.2020, 11:05)
  • mgres
Zbiornik przy ul. Antonowicza otwarty. Pływająca fontanna będzie gratką…
Zbiornik retencyjny przy ul. Antonowicza został oficjalnie otwarty w poniedziałek (21 września). Wraz z jego utworzeniem, powstały też trasy spacerowe i ławki. Nasadzono także roślinność. Tym samym mieszkający w okolicy olsztynianie zyskali przestrzeń do relaksu. Podobnie ma wyglądać okolica zbiornika przy Sikorskiego/Paukszty, który jest jeszcze w budowie (jego otwarcie przewidziano na koniec października).

Władze miasta wiedzą o tym, że retencjonowanie wody jest wymogiem naszych czasów z uwagi na postępujące zmiany klimatyczne. Obecność naturalnych, jak i sztucznych akwenów to nie tylko poprawa mikroklimatu miasta. To jednocześnie zapobieganie obniżania się poziomu wód oraz powstawaniu podtopień. Lecz zbiorniki retencyjne mogą tworzyć jednocześnie atrakcyjną przestrzeń parkową. Dlatego też postanowiono uatrakcyjnić okolice wokół dwóch zbiorników retencyjnych: przy ul. Antonowicza i Sikorskiego/Paukszty.

– Nadrzędnym celem powstania tych zbiorników jest oczywiście poprawa niezawodności odbioru wód odpadowych, ich zatrzymania i retencjonowania – przyznał Zdzisław Zdanowski, dyrektor Wydziału Środowiska Urzędu Miasta Olsztyna. – Ale szkoda byłoby nie wykorzystać ich lokalizacji do poprawy wyglądu przestrzeni w pobliżu położonych tam osiedli, a jednocześnie zaoferowaniu okolicznym, licznym mieszkańcom miejsc, gdzie mogliby odpocząć zrelaksować się w ładnej parkowej przestrzeni czy uprawiać tam rekreację.

 

O atrakcyjności lokalizacji powiedział także prezydent Piotr Grzymowicz, który stwierdził, że niezwykle ważne jest to, aby Olsztyn wyglądał coraz piękniej nie tylko w centrum, ale także na obrzeżach.

– Te dwa zbiorniki zlokalizowane są w bardzo atrakcyjnej okolicy. Jednocześnie udowadniamy, że pracujemy nad poprawą atrakcyjności nie tylko centralnej części naszego miasta, ale także oddalonych od Śródmieścia jego części – przyznał prezydent. – To niezwykle istotne, by poprawiać komfort życia jak największej części mieszkańców naszego miasta. Także w odległych osiedlach niezbędne są takie enklawy zieleni, które – poza nadrzędną funkcją – pozwolą na relaks, odpoczynek, aktywność fizyczną, które są w dzisiejszych czasach niezwykle istotne.

Wokół zbiorników utworzone zostały lub zostaną m.in. trasy spacerowe czy mała architektura, jak ławki, które pozwolą usiąść i odpocząć na łonie przyrody. Dodatkowo na akwenie przy ul. Antonowicza powstała pływająca fontanna.

– Sądzę, że niedługo będzie to ulubione miejsce spacerów okolicznych mieszkańców – dodał Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna. – Tym bardziej, że wokół nie zabraknie zieleni – tylko przy tych dwóch zbiornikach posadzonych zostało ok. 170 drzew, ponad siedem tys. krzewów i mnóstwo innej roślinności.

Tak naprawdę oddanie do użytku obu tych zbiorników oraz infrastruktury towarzyszącej jest pierwszym krokiem do stworzenia terenów zielonych z prawdziwego zdarzenia.

– Obie lokalizacje – zarówno przy Antonowicza, jak i Paukszty – będą tak naprawdę terenami parkowymi z ogromnym potencjałem do wykorzystania przez mieszkańców okolicznych osiedli. Specyficzny mikroklimat, jaki powstanie, bez wątpienia będzie przynosić ukojenie w upalne dni. Tak samo rozwijająca się zieleń, także ta posadzona przy okazji realizacji wspomnianych zadań, tworzyć będzie bardzo przyjemne zakątki – wyjaśnił dyrektor Zdanowski.

Końcowa wartość zadania budowy zbiornika małej retencji przy ul. Bukowskiego/Antonowicza (1350 m3) to 2.978.589,04 zł brutto. 
Natomiast na dzień dzisiejszy wartość zadania budowy zbiornika przy ul. Sikorskiego/Paukszty to 9.046.752,03 zł brutto (obiekt ma zostać oddany do użytku pod koniec października).

mgres

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.zycieolsztyna.eu z siedzibą w Olsztynie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe