Kara za brutalne pobicie na Zatorzu w Olsztynie

  • 17.11.2020, 12:51
  • mgres
Kara za brutalne pobicie na Zatorzu w Olsztynie
Sąd Okręgowy w Olsztynie skazał na karę 12 lat pozbawienia wolności Michała W. oskarżonego o pobicie dwóch mężczyzn, w tym o próbę spowodowania przy użyciu szklanej butelki ciężkiego uszczerbku na zdrowiu jednego z pokrzywdzonych.

Do obu tych przestępstw miało dojść w dniu 8 czerwca 2019 r. przy al. Wojska Polskiego w Olsztynie. Według ustaleń prokuratora obaj pokrzywdzeni w chwili zdarzenia oczekiwali na parkingu na przyjazd taksówki. W pewnym momencie podeszło do nich dwóch agresywnie zachowujących się mężczyzn – jednym z nich był Michał W. Napastnicy mieli najpierw słownie prowokować pokrzywdzonych do fizycznego starcia, po czym Michał W. uderzył Rafała P. szklaną butelką w głowę, w następstwie czego pokrzywdzony zaczął obficie krwawić, tracąc przytomność.
Grzegorz W. w takiej sytuacji próbował odciągnąć oskarżonego od Rafała P., ale w rezultacie on również został zaatakowany przez obu napastników, którzy następnie mieli go bić pięściami i kopać po głowie, narażając go m. in. na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia.

Sąd Okręgowy w Olsztynie wyrokiem uznał Michała W. za winnego popełnienia obu zarzucanych mu czynów i skazał go za to na karę łączną 12 lat pozbawienia wolności. Sąd orzekł od oskarżonego także środek kompensacyjny w wysokości 25 tys. zł na rzecz pokrzywdzonego Rafała P., zaś na rzecz pokrzywdzonego Grzegorza W. w wysokości 12,6 tys. zł.
Sąd wymierzając oskarżonemu karę miał na uwadze bardzo wysoki stopień społecznej szkodliwości przypisanych mu czynów, z których jeden stanowi zbrodnię. - W ocenie Sądu, Michał W. działał bez powodu, publicznie, ze znaczną brutalnością i agresją, powodując poważne i dolegliwe skutki dla zdrowia pokrzywdzonych, w szczególności Rafała P., choć również Grzegorz W. doznał poważnego uszczerbku na zdrowiu (m. in. złamań kości czaszki). Sąd zwrócił przy tym uwagę, że oskarżony dopuścił się tych czynów w stanie nietrzeźwości, a ponadto, już wcześniej był karany za popełnienie poważnych przestępstw z użyciem przemocy i odbywał karę pozbawienia wolności - podkreśla Olgierd Dąbrowski-Żegalski, rzecznik Sądu Okręgowego w Olsztynie.
Wyrok w tej sprawie nie jest prawomocny.
Jeśli chodzi o drugiego ze sprawców tego zdarzenia, to Sąd Rejonowy w Olsztynie na wniosek prokuratora uznał go za niepoczytalnego w chwili popełnienia czynu i umorzył postępowanie, stosując wobec niego środek zabezpieczający w postaci umieszczenia w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym.

mgres

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.zycieolsztyna.eu z siedzibą w Olsztynie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe