Praca Olsztyn – czy łatwo znaleźć zatrudnienie?

 • 20.04.2022, 13:00
 • Grupa Tipmedia
Praca Olsztyn – czy łatwo znaleźć zatrudnienie?
Olsztyn, jak i całe województwo warmińsko-mazurskie, kojarzy się przede wszystkim z pięknymi jeziorami, rozległymi lasami. Turystyka, obok rolnictwa, stanowi jeden z filarów gospodarki Warmii i Mazur, ale profil branżowy stolicy województwa jest o wiele bardziej zróżnicowany. Czy łatwo o pracę w Olsztynie? Czytaj dalej, aby poznać lokalny rynek zatrudnienia oraz dowiedzieć się, gdzie szukać ogłoszeń od olsztyńskich pracodawców.

Olsztyn – Barometr zawodów, bezrobocie

Bezrobocie w województwie warmińsko-mazurskim jest najwyższe spośród wszystkich polskich województw i taki stan rzeczy utrzymuje się już od długiego czasu. Olsztyn wypada na tle regionu bardzo dobrze. Problem bezrobocia jest tu najmniejszy w całym województwie.


Zgodnie z danymi GUS na luty 2022 r. stopa bezrobocia rejestrowanego wynosi:

 • dla Polski – 5,5%,
 • dla województwa warmińsko-mazurskiego – 9,0%,
 • dla Olsztyna – 2,4%,
 • dla powiatu olsztyńskiego – 8,0%.

 

Olsztyn stanowi największe miasto w regionie, z najbardziej rozwiniętym rynkiem pracy. W mieście działa ponad 24,8 tys. podmiotów gospodarki narodowej, w tym 4 zatrudniające co najmniej 1000 osób i 20 generujących od 250 do 999 miejsc pracy. Kogo poszukują olsztyńscy pracodawcy? Możemy się tego dowiedzieć, zaglądając do wyników corocznej prognozy sytuacji na rynku pracy – Barometru zawodów.

 

Znajdziemy w niej wykaz zawodów deficytowych oraz nadwyżkowych. Deficyt kandydatów do pracy oznacza, że chętnych do podjęcia zatrudnienia jest mniej niż ofert pracy. Nadwyżka natomiast zapowiada większą konkurencję w procesach rekrutacyjnych między kandydatami, mniejszą liczbę wakatów. Warto jednak zaznaczyć, że Barometr zawodów powstaje na podstawie danych z powiatowych urzędów pracy. Część osób poszukuje zatrudnienia na własną rękę, dlatego wyniki dają orientacyjny pogląd na sytuację. W badaniu na 2022 r. nie wskazano żadnych zawodów nadwyżkowych. To zatem dobra sytuacja dla osób rozglądających się za pracą.

 

Przejdźmy zatem do profesji deficytowych. W jakich zawodach brakuje pracowników? W jakich branżach pracodawcy mierzą się z brakiem kandydatów?

 

Zawody deficytowe w Olsztynie to:

 • w branży budowlanej – brukarze, cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze budowlani, monterzy instalacji budowlanych, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, robotnicy budowlani, murarze i tynkarze,
 • w przetwórstwie przemysłowym – blacharze i lakiernicy samochodowi, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, krawcy i pracownicy produkcji odzieży, monterzy elektronicy, operatorzy obrabiarek skrawających, pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych, spawacze, ślusarze, specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki,
 • w sektorze usług medycznych i opiekuńczych – fizjoterapeuci i masażyści, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, pielęgniarki i położne, psycholodzy i psychoterapeuci, ratownicy medyczni,
 • w branży TSL – kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, magazynierzy, mechanicy pojazdów samochodowych, spedytorzy i logistycy,
 • w obiektach gastronomicznych i noclegowych – kucharze, pomoce kuchenne, sprzątaczki i pokojowe,
 • w finansach, księgowości – samodzielni księgowi, pracownicy ds. rachunkowości i księgowości,
 • w innych branżach – projektanci i administratorzy baz danych, programiści, nauczyciele przedmiotów zawodowych, sprzedawcy i kasjerzy.

 

Jak widać, lista zawodów, w których można znaleźć pracę w Olsztynie od zaraz, jest mocno zróżnicowana. Pozostałe profesje wyszczególnione w Barometrze znajdują się w równowadze między liczbą kandydatów a liczbą ofert. Oznacza to, że poszukiwania nowego zajęcia nie powinny się przeciągać. Musisz jednak przygotować dobre CV i postawić na systematyczne przeglądanie ogłoszeń. Z jakich źródeł warto korzystać? Na jakich stronach szukać pracy? 

 

Oferty pracy Olsztyn – gdzie szukać pracy?

 

Propozycje pracy w Olsztynie znajdziesz przede wszystkim w internecie. Duża baza ogłoszeń znajduje się na stronie: praca.pl To ogólnopolski portal z ofertami pracy, który udostępnia kandydatom także szereg narzędzi ułatwiających rekrutację – m.in. darmowy kreator CV czy job alert (powiadomienia o ofertach). Jeśli jesteś zainteresowany nie tylko ofertami praca Olsztyn, ale też ogłoszeniami w niedalekich miejscowościach, je także łatwo wyszukasz na praca.pl.

Portal pracy to bardzo wygodna możliwość przeglądania aktualnych oferty pracy. Olsztyn jest miastem wojewódzkim i mieszczą się tu również siedziby instytucji publicznych. Sprawnie działają Miejski Urząd Pracy w Olsztynie oraz Urząd Pracy Powiatu Olsztyńskiego – oba mieszczą się na al. Piłsudskiego 64B w Olsztynie. Warto sprawdzić, co urzędy mają do zaoferowania. Dostępne ogłoszenia możesz też przejrzeć online w Centralnej Bazie Ofert Pracy.

 

Na koniec warto też wspomnieć o bezpieczeństwie w sieci. Nie aplikuj na oferty zamieszczone na podejrzanych stronach, skrótowe anonse obiecujące wielkie pieniądze przy minimalnym nakładzie pracy. Korzystaj zawsze z rzetelnych źródeł ogłoszeń.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: