Gdzie w Olsztynie stanie rzeźba "Macierzyństwo"?

  • 25.01.2021, 10:51
  • mgres
Gdzie w Olsztynie stanie rzeźba "Macierzyństwo"? UM Olsztyn
To jedna z najbardziej charakterystycznych olsztyńskich rzeźb. - Wraz z mieszkańcami wybierzemy jej nowe miejsce po tym, jak rozebrany został dawny hotel przy pl. Konstytucji 3 Maja – zapowiada Piotr Grzymowicz, Prezydent Olsztyna.

W stolicy Warmii i Mazur są dwie rzeźby zatytułowane "Macierzyństwo". Jedna stoi na pl. Jana Pawła II przed ratuszem, natomiast druga - odpowiednio zabezpieczona - przed niedawno rozebranym hotelem.

Autorem obu odlewów z brązu jest Kazimierz Zieliński. W twórczości artysty najważniejsze miejsce zajmował akt kobiecy - to był główny motyw jego zainteresowań. Najważniejsze z prac Zielińskiego można oglądać m.in. w Kopenhadze, Warszawie i właśnie w naszym mieście. Olsztyńskie rzeźby powstały w 1978 roku.

- Chcemy wybrać najbardziej odpowiednie miejsce dla tej pracy - mówi dyrektor Wydziału Kultury i Ochrony Zabytków Urzędu Miasta Olsztyna, Gabriela Konarzewska. - Dlatego zachęcamy mieszkańców, by włączyli się w przedsięwzięcie i zaproponowali najlepsze, według nich, lokalizacje.

Propozycje miejsc, w których mogłaby stanąć rzeźba "Macierzyństwo" prosimy przesyłać do 5 lutego (piątek) pod adres e-mail Miejskiego Konserwatora Zabytków - [email protected]. Lokalizacje zostaną sprawdzone m.in. pod względem własności gruntu oraz przebiegu podziemnych sieci - co ma wpływ na możliwość umiejscowienia obiektu. Następnie - w internetowej sondzie - mieszkańcy będą mogli wskazać konkretną lokalizację.

Swoją propozycję mają także służby miejskie. To wynik analizy licznych wariantów docelowej lokalizacji rzeźby.

- Według nas najlepszym miejscem jest zieleniec nad Łyną, w obrębie Parku Podzamcze - mówi Miejski Konserwator Zabytków, Anna Bobko. To obszar pomiędzy ulicami Nowowiejskiego oraz Wyzwolenia, po północnej stronie Mostu Młyńskiego, wzdłuż ciągu pieszego prowadzącego w kierunku zabytkowych wiaduktów kolejowych. Dodatkowym atutem tego miejsca jest bezpośrednie sąsiedztwo placu zabaw. - O naszej propozycji zadecydował ponadto potencjał ekspozycyjny miejsca dla rzeźby – dodaje Anna Bobko.

Trzeba też pamiętać, że na terenie Parku Podzamcze znajduje się szereg rzeźb wykonanych przez lokalnych artystów. "Macierzyństwo" dołączyłoby tym samym do wyjątkowego zespołu dzieł sztuki w przestrzeni miejskiej.

mgres

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.zycieolsztyna.eu z siedzibą w Olsztynie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe