Umowa na rozbudowę tramwajów podpisana

  • 04.06.2021, 16:32
  • mgres
Umowa na rozbudowę tramwajów podpisana
Długo wyczekiwana umowa na budowę nowych torowisk tramwajowych w Olsztynie została podpisana.

Dwa postępowania i szereg odwołań - droga do zawarcia umowy nie była łatwa. Ostatecznie nic nie stoi już na przeszkodzie, by jedna z kluczowych inwestycji stolicy Warmii i Mazur mogła przejść w fazę realizacji.

- Bardzo się cieszę, że mimo tych wszystkich zawirowań mogliśmy sfinalizować ten etap zadania - mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. - Od lat konsekwentnie stawiamy na nowoczesne i ekologiczne rozwiązania komunikacyjne. Zresztą to mieszkańcy wskazali na początku lat 2000., że chcą przywrócenia tramwaju. Za nieco ponad dwa lata kolejne obszary naszego miasta zostaną skomunikowane tym bezpiecznym i komfortowym środkiem transportu.

Wykonawcą robót będzie konsorcjum trzech firm: Polimex Infrastruktura Sp. z o.o., Polimex Mostostal SA oraz Trakcja SA. Wartość kontraktu to nieco ponad 403 mln złotych. Unijne dofinansowanie wynosi ponad 365 mln zł.

- Bardzo cieszy nas udział w projekcie budowy II linii tramwajowej w Olsztynie, tej tak ważnej dla miasta inwestycji - mówi prezes Polimex Mostostal SA, Krzysztof Figat. - Wraz z tym kontraktem rozszerzamy naszą działalność w północnej Polsce i wzmacniamy naszą pozycję na rynku infrastruktury drogowej. Zespół inżynierów z Polimex Infrastruktura już czeka w gotowości by rozpocząć swój nowy projekt.

Nowa infrastruktura to około sześciu kilometrów podwójnego torowiska. Zostanie poprowadzone ulicami Wilczyńskiego, Krasickiego, Synów Pułku, Wyszyńskiego i al. Piłsudskiego. Nad skrzyżowaniem Krasickiego z Synów Pułku powstanie estakada o długości ok. 270 m. Poza tym przy Wysokiej Bramie zostanie wybudowany węzeł przesiadkowy.

Projekt to także powstanie stref o spowolnionym ruchu czy rond zamiast tradycyjnych skrzyżowań oraz budowa około 10 km tras rowerowych oraz rozbudowa systemu ITS. W jego zakresie finansowym jest też kupno części (z łącznie 12 sztuk) nowych tramwajów, które są budowane dla nas w Turcji.

Realizacja zadania ma potrwać ok. 26 miesięcy (791 dni) od daty zawarcia umowy.

Zadaniem towarzyszącym budowie nowej tramwajowej trakcji będzie program zadrzewiania Olsztyna. Łącznie posadzonych ma zostać ok. 2,8 tys. sztuk drzew na terenie niemal całego miasta.

mgres

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.zycieolsztyna.eu z siedzibą w Olsztynie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe