Tęczowy sukces I LO z Olsztyna

  • 08.06.2021, 14:37
  • mgres
Tęczowy sukces I LO z Olsztyna
I Liceum Ogólnokształcące pośród placówek, w których uczniowie LGBTQ+ czują się bezpiecznie. Właśnie poznaliśmy wyniki tegorocznego Rankingu Szkół LGBTQ+.

W tym roku akcja została pierwszy raz przeprowadzona w całej Polsce. Dotychczas takie zestawienie było przygotowywane tylko dla szkół ponadpodstawowych ze stolicy.

- Kryteriami rankingu były otwartość szkoły i bezpieczeństwo dla uczniów i uczennic LGBTQ+ - wyjaśnia koordynator przedsięwzięcia, Dominik Kuc. - Uczniowie i uczennice odpowiadali na 17 pytań, które dotyczyły  obecności osób nieheteronormatywnych, postaw nauczycieli i nauczycielek oraz ewentualnej dyskryminacji na  terenie placówki. W tym roku szczególną wagę miały pytania dotyczące systemowego podejścia szkoły, np. organizacji Tęczowego Piątku, warsztatów antydyskryminacyjnych czy zwracania się do osób transpłciowych  imieniem preferowanym.

Łącznie na pytania odpowiedziało ponad 22 tys. osób z całego kraju. W przedsięwzięciu wzięło udział 2,5 tys. placówek w Polsce.

Olsztyńskie I LO im. Adama Mickiewicza zajęło w zestawieniu II miejsce. Wyżej uplasował się Zespół Szkół Plastycznych w Dąbrowie Górniczej, a za placówką z naszego miasta znalazło się I Społeczne Liceum Ogólnokształcące Im. Jam Saheba Digvijay Sinhji "Bednarska".

- Wiem, że jesteśmy otwartą i tolerancyjną społecznością - przyznaje dyrektor I LO w Olsztynie, Jolanta Skrzypczyńska. - To jest bardzo istotne nie tylko w kontekście orientacji seksualnej, ale w ogóle pokazuje, jakimi jesteśmy ludźmi. Chętnie bym poczytała, jak na ankietowe pytania odpowiadała młodzież z naszej szkoły, ale pewnie nie będę mieć możliwości. Nie mam jednak wątpliwości, że mam fantastycznych uczniów.

Z ogólnopolskiego badania wynika, że aż 90 proc. uczniów i uczennic wie o przynajmniej jednej osobie LGBTQ+ w swojej szkol

mgres

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.zycieolsztyna.eu z siedzibą w Olsztynie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe