Olsztyn z aleją sław sportu

  • 06.09.2021, 20:18
  • mgres
Olsztyn z aleją sław sportu
Spełniło się wieloletnie marzenie olsztyńskich działaczy sportowych. W poniedziałek (6 września) na terenie Centrum Rekreacyjno-Sportowego Ukiel oficjalnie otwarto miejsce, w którym upamiętniani będą wybitni sportowcy z naszego miasta.

Inicjatorem Alei Sław Olsztyńskiego Sportu są przedstawiciele Fundacji Olsztyński Laur Sportowy. Działania odniosły skutek i już teraz pierwsi zawodnicy zostali uhonorowani na promenadzie nad jez. Ukiel.

- Pomysł takiego uhonorowania wybitnych zawodników, trenerów, działaczy przyszedł mi do głowy kilka lat temu - przyznaje prezes Fundacji Olsztyński Laur Sportowy, Leszek Dublaszewski. - Rozważanych było kilka lokalizacji. Ostatecznie wygrało centrum Ukiel, które jest odwiedzane przez tłumy praktycznie o każdej porze roku. Mam nadzieję, że to będzie także kolejna atrakcja turystyczna naszego miasta.

Zielone światło dla utworzenia takiej alei dała w maju olsztyńska Rada Miasta. Władze Olsztyna od początku życzliwie podchodziły do tej inicjatywy.

- To jest niezwykła historia naszego sportu - mówił prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. - Jesteśmy dumni z naszych zawodników, gdy godnie reprezentują nasz kraj, region, nasze miasto. Dziękuję Wam za moc emocji, jakie nam przez lata dostarczaliście.

W pierwszej kolejności zostali uhonorowani: Zbigniew Lubiejewski (mistrz olimpijski w piłce siatkowej w Montrealu w 1976 roku), Mirosław Rybaczewski (mistrz olimpijski w piłce siatkowej w Montrealu w 1976 roku), Andrzej Gronowicz (wicemistrz olimpijski w kajakarstwie w Montrealu w 1976 roku) oraz Adam Seroczyński (brązowy medalista w kajakarstwie Igrzysk Olimpijskich z Sydney w 2000 roku).

- Wszystkie największe sukcesy wiążę z Olsztynem, nie tylko te sportowe - mówił Mirosław Rybaczewski. - Jestem w Olsztynie kilka razy w roku, miło spędzam tu czas, mam tu przyjaciół. Bardzo dziękuję za to, że zostałem w ten sposób uhonorowany

Trakt zaczyna się w pobliżu kapitanatu CRS Ukiel. Miejsce oznacza wstawiona w chodnik płyta z brązu o wymiarach 40x80 cm m.in. z nazwą miejsca i informacją o inicjatorze przedsięwzięcia. Poszczególnych sportowców upamiętniają podobne tablice, lecz o mniejszym rozmiarze. Na nich, poza imieniem i nazwiskiem zawodnika znajduje się dyscyplina, jaką reprezentuje oraz pamiętny sukces.

Kolejne nazwiska w Alei Sław Olsztyńskiego Sportu mają pojawiać się co roku.

mgres

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.zycieolsztyna.eu z siedzibą w Olsztynie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe