Nowe molo przed sezonem

  • 30.12.2021, 10:30
  • mgres
Nowe molo przed sezonem
Ponad milion osób każdego roku odwiedza Centrum Rekreacyjno-Sportowe Ukiel. Wkrótce zostaną zrealizowane kolejne działania, by poprawić infrastrukturę, a jednocześnie odciążyć przyrodę.

Budowa nowego mola oraz uzupełnienie oferty turystycznej to jedno z przedsięwzięć, jakie będą w najbliższym czasie realizowane nad jez. Ukiel. Wzmocnione zostaną także brzegi akwenu w pobliżu Słonecznej Polany.

- Nasze miasto jest niewątpliwie atrakcyjne turystycznie - mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. - Cieszy nas zainteresowanie, z jakim się spotykamy nie tylko w Polsce. Ale to nakłada na nas dodatkowe obowiązki, jak choćby zadbanie o nasz skarb, czyli środowisko naturalne. Nasze działania zmierzają właśnie w tym kierunku.

Powstanie nowoczesnej infrastruktury nad jez. Ukiel spowodowało wzrost zainteresowania tym obszarem ze strony mieszkańców, ale także gości odwiedzających Olsztyn. To wiąże się także ze zwiększoną presją człowieka na cenny przyrodniczo obszar.

Wśród najważniejszych elementów projektu jest przebudowa mola przy plaży miejskiej tak, by utworzyć punkt widokowo-obserwacyjny. Powstanie całkowicie nowa konstrukcja w miejsce dotychczasowej, która liczy już niemal ćwierć wieku.

Poza tym zostaną umocnione brzegi przy Słonecznej Polanie, by uniemożliwić spływanie gruntów do jeziora. Zaplanowano zakup lunet i lornetek, by umożliwić zdalną obserwację przyrody i gatunków cennych przyrodniczo wokół jezior Ukiel i Zgniłek. Efektem ma być również powstanie mobilnej aplikacji z materiałami dydaktycznymi i wirtualnej ścieżki, która prowadzić będzie wyznaczoną trasa w południowej części korytarza ekologicznego Las Miejski-jez. Ukiel.

- Unia Europejska finansuje to zadanie w wysokości 85 proc. kosztów kwalifikowanych - mówi dyrektor Wydziału Strategii i Funduszy Europejskich, Justyna Sarna-Pezowicz.

Zaplanowane prace mają być zrealizowane do końca kwietnia, czyli jeszcze przd rozpoczęciem sezonu turystycznego.

mgres

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.zycieolsztyna.eu z siedzibą w Olsztynie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe