"Zabicie ciotki" na deskach Teatru Jaracza. Premiera

  • 25.03.2022, 14:33 (aktualizacja 25.03.2022, 14:39)
  • mgres
"Zabicie ciotki" na deskach Teatru Jaracza. Premiera
Teatr Jaracza zaprasza na premierę. To spektakl "Zabicie ciotki"

„Zabicie ciotki" to jedyna powieść w dorobku Andrzeja Bursy, poety, którego legenda trwa, choć od śmierci twórcy minęło już sześćdziesiąt pięć lat. Bursa buntował się przeciw polskiej rzeczywistości lat pięćdziesiątych poprzedniego wieku, w swoich wierszach mówił jednak wyłącznie we własnym imieniu, nie chcąc, by jego frazy trafiły na czyjekolwiek sztandary. Jego krótkie życie (zmarł w wieku dwudziestu pięciu lat), a także śmierć stały się mitem. Spektakl Teatru Jaracza to dobra okazja, by sprawdzić, co znaczy dzisiaj dla nas sam Bursa i jego postawa wobec świata. Nasycona ironią, gorzkim dystansem wobec ogólnie obowiązujących trendów i poglądów, tak bardzo osobna.

Igor Gorzkowski zderza bohaterów „Zabicia ciotki" z biografią samego autora, wykorzystując w scenariuszu wątki z opowiadania Stanisława Czycza „And", literackiego portretu Bursy, stworzonego przez jego przyjaciela. Olsztyński spektakl nie jest jednak ciężka psychodramą o nieprzystosowanym do życia artyście, ale nasyconą absurdalnym humorem tragikomedią, w której nic nie jest takim, jakim się wydaje. Dość powiedzieć coś, co wyjaśnia się już na początku przedstawienia: zabita ciotka gada. No, gada. W świecie teatru Igora Gorzkowskiego wszystko jest możliwe.

Olsztyńska publiczność poznała tego reżysera dzięki wciąż obecnym w repertuarze Teatru Jaracza spektaklom „Lot nad kukułczym gniazdem" i „Opętani". „Zabicie ciotki" to jednak co innego – trochę moralitet, trochę przewrotka komedia, na pewno rzecz o potrzebie wolności za wszelką cenę. W rolach głównych Radosław Hebal, Ewa Pałuska, Kamil Rodek, Małgorzata Rydzyńska. Premiera w piątek 26 marca.

 

 

adaptacja, reżyseria, opracowanie muzyczne: Igor Gorzkowski

scenografia: Joanna Walisiak

konsultacja choreograficzna: Inga Pilchowska

mgres

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.zycieolsztyna.eu z siedzibą w Olsztynie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe