Laurowe powody do dumy z regionu

  • 04.05.2022, 21:29 (aktualizacja 04.05.2022, 21:33)
  • mgres
Laurowe powody do dumy z regionu
Poznaliśmy wyróżnionych Laurem „Najlepszym z Najlepszych”, przyznawanym od 19 lat przez Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego. – Mamy w was godnych zaufania współpracowników w dziele budowania dobrobytu Warmii i Mazur – podkreśla marszałek Gustaw Marek Brzezin.

To wyróżnienie stworzono z myślą, by uhonorować tych spośród nas – mieszkańców Warmii i Mazur – którzy osiągają sukcesy na arenie ogólnopolskiej i szerszej, europejskiej i światowej. Intencją samorządu województwa pozostaje pragnienie docenienia tych osób na własnym podwórku, w obecności ich bliskich i przyjaciół. Nie zawsze wieści o osiągnięciach mieszkańców regionu docierają do szerokiej świadomości.

– Naszych laureatów, niezależnie od dziedziny, wyróżnia przede wszystkim odwaga, determinacja i świadomość własnej wartości – mówi marszałek Gustaw Marek Brzezin. – Wiara w to, że czymkolwiek się zajmują, robią to najlepiej, jak potrafią i jest to godne pokazania światu. Swoje talenty wykorzystują tak, że wyróżniają się w kraju, Europie i na świecie. Często realizują pomysły, na które nikt wcześniej nie wpadł. Robią coś po raz pierwszy w historii. Taki rodzaj pewności siebie – pozbawiony pychy, ale oparty na rzetelnej pracy i doskonaleniu – szczególnie cieszy gospodarzy województwa. To dla nas obietnica rozwoju i pomyślności. Mamy w was godnych zaufania współpracowników w dziele budowania dobrobytu Warmii i Mazur.

Laury przyznano za osiągnięcia z 2021 roku. W dziesięciu kategoriach wybrano 29 laureatów. Specjalny Diamentowy Laur „Najlepszym z Najlepszych” otrzymało Warmińsko-Mazurskie Centrum Chorób Płuc w Olsztynie (dawniej Samodzielny Publiczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc w Olsztynie). Doceniono je m. in. za kompleksowe leczenie schorzeń układu oddechowego.

Od 2003 roku Laurami nagrodzono już ponad 430 osób, zespołów, instytucji, organizacji czy przedsiębiorstw.

 

 

LAUR „NAJLEPSZYM Z NAJLEPSZYCH”

Laur „Najlepszym z Najlepszych” to coroczna Nagroda Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego, ustanowiona w celu uhonorowania i nagrodzenia osób, instytucji lub firm, które swoimi osiągnięciami w minionym roku przyczyniły się do promocji Warmii i Mazur w kraju i na świecie.

 

INNOWACJE I ROZWÓJ

Szwaderki Gospodarstwo Rybackie

To sukcesor mazurskich tradycji rybackich, które sięgają przełomu XIX i XX wieku. Firma ma ugruntowaną pozycję w regionie i w kraju. Jest członkiem Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego.

Krozmet

Marka obecna na rynku od 2009 roku. Projektuje i tworzy rozwiązania dla przemysłu, branży recyklingu oraz rolnictwa. Oferuje maszyny i urządzenia do transportu technologicznego.

Grupa FROG

To jeden z liderów branży prac podwodnych i hydrotechnicznych w Polsce. Nurkowie zawodowi od ponad 10 lat realizują prace w środowisku wodnym, również w środowisku skażonym chemicznie i biologicznie.

 

SPOŁECZEŃSTWO

Piotr Rafał Baczewski

Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i Profilaktyki Zdrowia „Jesteśmy Razem” z siedzibą w Górowie Iławeckim. Prowadzi działania na rzecz osób niepełnosprawnych, starszych i wykluczonych.

Zakład Aktywności Zawodowej w Ostródzie

Został utworzony przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Ostródzie. Zajmuje się rehabilitacją zawodową i społeczną osób niepełnosprawnych.

 

GOSPODARKA

Urząd Miejski w Lidzbarku Warmińskim

Urząd Miejski w Lidzbarku Warmińskim to instytucja skuteczna w pozyskiwaniu środków finansowych, otwarta na innowacje. Miasto prężnie się rozwija dzięki środkom pozyskanym z Unii Europejskiej.

Serwistal

Od 20 lat skutecznie realizuje nawet najbardziej wymagające zamówienia swoich klientów. Produkuje wyroby stalowe i aluminiowe na potrzeby branży motoryzacyjnej, AGD, budowlanej i wielu innych.

Mlekpol ZPM w Mrągowie

Zakład Produkcji Mleczarskiej w Mrągowie jest częścią Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol w Grajewie. Jest drugim Zakładem (po ZPM Grajewo) Mlekpolu pod względem ilości przerabianego mleka.

 

 

ZDROWIE

prof. zw. dr hab. n. med. Andrzej Grzybowski

Okulista i wykładowca z Olsztyna, który otrzymał prestiżową nagrodę „Founders’ Award” Międzynarodowego Towarzystwa Chirurgii Refrakcyjnej. Jest pierwszym Polakiem nagrodzonym przez to towarzystwo.

Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny dla Dzieci w Ameryce

Laureat w konkursie „Dziecięcy Szpital Przyszłości” w kategorii „Pacjent w Centrum”, zorganizowanego przez Fundację KIDS. Celem konkursu była popularyzacja najwyższych norm zarządzania. Zespół Oddziału Chorób Zakaźnych dla Dzieci WSSD w Olsztynie

Pod kierunkiem lek. Anny Zdanowskiej-Ruskań zespół lekarzy z Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie z wielkim wysiłkiem i poświęceniem prowadził leczenie dzieci z COVID-19 z regionu.

 

OSOBOWOŚĆ

Aleksandra Juszkiewicz

Giżycczanka, ekolożka, propagatorka dziedzictwa kulinarnego Warmii i Mazur. W 2020 roku wygrała 9. edycję Masterchefa i wydała kulinarną opowieść o smakach Warmii i Mazur „Po pierwsze tradycja”.

Krzysztof Harmaciński

Doświadczony samorządowiec i wójt gminy Iława 6. kadencji. Działa w wielu płaszczyznach: inwestycyjnej, proekologicznej, edukacyjnej, społecznej, na rzecz seniorów oraz sportowej.

Jolanta Dakowska

Konsekwentnie tworzy młodzieżowe kluby wolontariatu i krzewi wrażliwość na rzecz drugiego człowieka. Od 12 lat jest członkiem Polskiego Czerwonego Krzyża.

 

NAUKA I KULTURA

Gminna Biblioteka Publiczna w Świątkach

Jedna z najczęściej nagradzanych bibliotek w regionie i Polsce. Doceniana jest nie tylko za swój wysoki poziom pracy, ale również za krzewienie kultury w środowisku wiejskim i popularyzację czytelnictwa.

Krystyna Tarnacka, Izabela Treutle

Mieszkanki Lidzbarka Warmińskiego, które wspólnie doprowadziły do wpisania czepców warmińskich na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, objętego konwencją UNESCO.

Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie

„Warmińska opowieść wigilijna – Pora Jeziora”, czyli autorski projekt Filharmonii od zamysłu do ubiegłorocznej premiery, doceniony nie tylko przez krytyków, ale przede wszystkim przez widzów.

BLIŻEJ NATURY

Camping Echo w Rydzewie

Usytuowanie Campingu w najpiękniejszym miejscu nad jeziorem Niegocin sprawia, że to idealne miejsce wypadowe do Giżycka, Mikołajek, Rynu oraz na rejsy statkami po Wielkich Jeziorach Mazurskich.

Camping Cezar

Znajduje się w Mrągowie nad jeziorem Czos. Ukształtowanie terenu oraz położenie wśród jezior sprawia, że oprócz noclegu można tu miło spędzić czas i aktywnie uprawiać wiele sportów.

Kemping Pajda Mazur

Kemping położony nad samym Jeziorem Szeląg Wielki z domową kuchnią i chlebem wypiekanym na miejscu. Do wyboru domki drewniane, apartamenty i domki na wodzie.

 

TURYSTYKA

Żegluga Ostródzko-Elbląska

Rejs pasażerski statkami Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej po odcinku pochylniowym oraz przez jezioro Drużno między Elblągiem a Buczyńcem to ewenement w skali kraju. Statek pływa i po wodzie, i po... trawie.

Centrum Rekreacyjno-Sportowe „Ukiel” w Olsztynie

Nowoczesny kompleks turystyczno-sportowy zlokalizowany nad największym olsztyńskim jeziorem Ukiel. Stał się sztandarową inwestycją Olsztyna i ulubionym miejscem spotkań olsztynian chcących aktywnie spędzać czas.

Marlena Rogowska

Dyrektor Biura Zachodniomazurskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej w Ostródzie i propagatorka Mazur Zachodnich oraz turystyki dla osób niesłyszących. Jej celem jest otwarcie się branży turystycznej na potrzeby osób głuchych.

 

SZTUKA KULINARNA

OSM w Olecku

Produktem Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Olecku są sery typu holenderskiego. Produkuje też masło, mleko spożywcze, twaróg, śmietanę, maślankę i cukierki Krówka.

„Octim” Wytwórnia Octu i Musztardy

To, co odróżnia Octim od innych producentów musztard i octów, to pasja i zaangażowanie, które uwidaczniają się w działaniu firmy od samego początku jej istnienia.

„Dreszler” Masarnia z tradycją

Firma rodzinna z prawie 70-letnią tradycją. Surowce potrzebne do wyrobu wędlin pozyskiwane są od okolicznych dostawców, wędliny nie zawierają żadnych dodatków i wypełniaczy.

 

SPORT

Agata Barwińska

Iławianka Agata Barwińska wywalczyła tytuł wicemistrzyni świata i została mistrzynią Europy w olimpijskiej klasie ILCA 6 (Laser Radial). Rok 2021 zdecydowanie należał do niej.

Karol Zalewski

Pochodzący z Reszla zdobywca złotego medalu Letnich Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020 w sztafecie mieszanej 4x400m, ustanawiając tym samym nowy rekord olimpijski.

Laura Banach

W 2021 roku zawodniczka MKŻ Mikołajki i Giżyckiej Grupy Regatowej zdobyła pięć złotych medali na najważniejszych imprezach w klasie DN. Do tej pory to najlepszy rok w karierze 18-latki.

 

Laur Diamentowy

Warmińsko-Mazurskie Centrum Chorób Płuc w Olsztynie

Do niedawna Samodzielny Publiczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc, teraz to Warmińsko-Mazurskie Centrum Chorób Płuc. To spełnienie marzenia o kompleksowym centrum leczenia schorzeń układu oddechowego, jakiego do tej pory w regionie nie było. Pulmonologia, torakochirurgia, radiologia, alergologia, anestezjologia – wszystko pod jednym, nowoczesnym dachem z najlepszą opieką specjalistów, zarządzane przez wieloletnią dyrektor szpitala Irenę Petrynę.

mgres

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.zycieolsztyna.eu z siedzibą w Olsztynie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe