Początek kolei aglomeracyjnej? 

  • 07.05.2019, 20:39 (aktualizacja 11.05.2019, 15:01)
  • mgres
Początek kolei aglomeracyjnej? 
W tej sprawie proponuje rozpoczęcie roboczych działań związanych z tym przedsięwzięciem. Na podobne rozwiązania decyduje się coraz więcej miasta w kraju.

Prezydent Piotr Grzymowicz propozycję roboczych rozmów w sprawie uruchomienia kolei aglomeracyjnej składa marszałkowski województwa. 
W tej sprawie w ratuszu przygotowano pismo. – Chciałbym zwrócić się z inicjatywą rozpoczęcia roboczych rozmów na temat możliwości uruchomienia kolei aglomeracyjnej w oparciu o modernizowaną obecnie sieć kolejową na terenie Olsztyna – czytamy w piśmie skierowanym do marszałka województwa. 
Prezydent dodaje, że ostatnie prace modernizacyjne na liniach kolejowych zaowocowały powstaniem nowych przystanków kolejowych na terenie miasta i realnymi planami budowy kolejnych. – Jest to więc znakomity moment do rozpoczęcia rozmów na temat lepszego wykorzystania potencjału transportu kolejowego w mieście i jego aglomeracji – czytamy w piśmie.
Zdaniem prezydenta istnieje realna szansa na pozyskanie środków na ten cel. – Tylko w Krajowym Programie Kolejowym do 2023 roku na inwestycje zaplanowano blisko 67 mld zł. PKP PLK podpisały właśnie umowę na opracowanie dokumentacji projektowej i wykonanie robót na linii kolejowej nr 220 na odcinku Olsztyn-Gutkowo – mówi prezydent Grzymowicz. – Dodatkowym wsparciem może tu być nasz wspólny projekt Interreg Południowy Bałtyk, w ramach którego planowane jest wypracowanie innowacyjnych rozwiązań z zakresie kolei aglomeracyjnych. 
Prezydent dodaje, że na takie rozwiązania decyduje się coraz więcej miast w kraju. – Mam na myśli m.in. funkcjonującą już Łódzką Kolej Aglomeracyjną i SKM w Krakowie, do tego dochodzi Wrocław, a w połowie 2018 roku ruszyła Poznańska Kolej Metroplitalna – mówi prezydent. 
Najważniejszą elementem przedsięwzięcia wydaje się budowa nowego peronu w Śródmieściu o roboczej nazwie Olsztyn Centrum. Powstanie on niedaleko przejścia podziemnego dla pieszych, które łączy ul. 1 Maja z al. Wojska Polskiego. Jeden z peronów będzie od Zatorza, drugi po przeciwnej stronie torowiska. Miasto chce, by przy tej okazji powstał parking na zapleczu Komendy Wojewódzkiej Policji przy ul. Partyzantów. Niezależnie od planowanych łącznie czterech nowych przystanków, kolejny powstanie na trasie Olsztyn Główny – Gutkowo. Powstał on przy okazji remontu linii Olsztyn – Działdowo, przy ul. Bławatnej – Olsztyn Dajtki.
 

mgres

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.zycieolsztyna.eu z siedzibą w Olsztynie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Moherowa Siekiera z Zatorza
Moherowa Siekiera z Zatorza 08.05.2019, 16:35
Aglomeracyjna? A nie lepiej kolej np kontemplacyjna albo rotacyjna lub interpretacyjno - konfrontacyjna ? Jaką szkołę kończył ten gamoń co to wymyślał - ktoś wie?
Izabela
Izabela 08.05.2019, 07:51
Czy ktoś przed zatwierdzeniem artykułu czyta go celem sprawdzenia? Jeśli nie to błagam ... zacznijcie.

Pozostałe