Olsztyn: Kompleksowa diagnostyka obrazowa na wyciągnięcie ręki

  • 18.11.2019, 09:53 (aktualizacja 18.12.2019, 08:48)
  • Materiał partnera
Olsztyn: Kompleksowa diagnostyka obrazowa na wyciągnięcie ręki Badanie tomografem stożkowym
Zaawansowana diagnostyka, profilaktyczne badania obrazowe, konsultacje specjalistyczne – to tylko niektóre usługi z wachlarza możliwości nowego Centrum Diagnostycznego NOX, które zostało otwarte w Olsztynie. NOX jest pierwszym centrum medycznym oferującym kompleksową ofertę badań obrazowych w regionie Warmii i Mazur.

W dobie szeroko rozpowszechnionych chorób cywilizacyjnych, takich jak np. nowotwory, udary, cukrzyca, niezwykle istotna jest diagnostyka. Profilaktyczne badania obrazowe są w stanie wykryć ewentualne zmiany chorobowe lub wczesne stadium ich rozwoju. Dają tym samym możliwość szybkiej reakcji medycznej, a w efekcie wyleczenia lub zahamowania rozwoju choroby.

– Dzięki różnym akcjom społecznym, jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że miesiącem badań profilaktycznych jest październik. Tymczasem warto przyzwyczajać Polki i Polaków do tego, że takie badania można wykonać zawsze. A im więcej i częściej będziemy je robić, tym będziemy zdrowsi. Według badań ARC Rynek i Opinia z 2018 roku wynika, że tylko 56 proc. Polaków korzysta z porad lekarza, gdy im coś dolega. Za przyczyny podają brak czasu i brak dostępu do specjalistów – komentuje Marzena Zielińska z NOX.

Jednym z najbardziej podstawowych badań w diagnostyce obrazowej, które jest w stanie wykryć m.in. zmiany nowotworowe jest ultrasonografia. Wskazania do wykonania USG są liczne i dotyczą wielu specjalizacji medycznych. W badaniu tym, nie jest wykorzystywane promieniowanie jonizujące i jest ono całkowicie bezpieczne dla pacjenta. Badanie jest całkowicie bezbolesne i można je wielokrotnie powtarzać, bez ryzyka wystąpienia jakichkolwiek powikłań. Oceny badań dokonują lekarze specjaliści w zakresie radiologii i diagnostyki obrazowej, posiadający doświadczenie w pracy zarówno z dorosłymi, jak i dziećmi.

W trakcie USG można zobaczyć wielkość, kształt i inne cechy morfologiczne narządów wewnętrznych. Wykonywane jest m.in. po to, aby ocenić stopień zaawansowania już rozpoznanej choroby i zdecydować o dalszym leczeniu, w poszukiwaniu choroby przy pojawiających się dolegliwościach lub u osoby bez objawów w celach profilaktycznych. Na obrazach uzyskiwanych podczas badania są widoczne narządy wewnętrzne, a w ich obrębie zmiany patologiczne: np. nowotworowe, zapalne, pourazowe, patologie naczyń i inne.

W pracowni Centrum Diagnostyki Obrazowej NOX wykonywany jest szereg badań diagnostycznych w zakresie: jamy brzusznej (wątroby, trzustki, śledziony, nerek, nadnerczy i dróg żółciowych), narządów rozrodczych i układu moczowego (pęcherza moczowego, prostaty, macicy, jajników, jąder), tarczycy, piersi, węzłów chłonnych (szyi, nad- i podobojczykowych, pachowych, pachwinowych, wewnątrzbrzusznych), ślinianek, tkanek miękkich lub stawów. W dopplerowskim badaniu naczyń z kolorowym obrazowaniem możemy uzyskać informacje o zaburzeniach przepływu krwi. 

Obrazowanie za pomocą USG daje możliwość na szybką reakcję lekarską. Badanie odbywa się w czasie rzeczywistym, to znaczy obraz na ekranie pojawia się bez zauważalnego opóźnienia, a badający może ocenić poruszanie się struktur wewnątrz ciała osoby badanej, np. perystaltykę jelit. Ponadto, wynik tego badania wydawany jest tego samego dnia.

Obok USG w NOX można wykonać badania w zakresie obrazowej diagnostyki stomatologicznej (tomografia stożkowa – CBCT, pantomografia, cefalometria, RTG wewnątrzustne) czy radiologii klasycznej. Placówka oferuje również wykonanie biopsji guzków tarczycy, ślinianek i innych położonych powierzchownie zmian. Nowością jest możliwość konsultacji z zakresu radiologii zabiegowej i diagnostyki chorób piersi, w tym drugim przypadku z możliwością diagnostyki inwazyjnej.

Badania rentgenowskie wykonywane są na bezpiecznym, w pełni cyfrowym systemie RTG Multix Fusion Max marki Siemens. Zastosowana w nim technologia pozwala znacznie skrócić czas ekspozycji pacjenta, który otrzymuje najniższą z możliwych dawek promieniowania. Jest to szczególnie ważne w przypadku diagnostyki dzieci i młodzieży, a także gdy należy wykonać więcej, niż jedno badanie. Centrum dysponuje nowoczesnymi technologiami, jak np. CBCT – czyli tomografią komputerową z możliwością rekonstrukcji trójwymiarowych (3D). Jest to obecnie najbardziej zaawansowana metoda wizualizacji struktur twarzoczaszki. Jej głównymi zaletami są bardzo niska dawka promieniowania, szybkość i wysoka jakość zdjęcia 3D. W efekcie ułatwia stawianie diagnozy i monitorowanie leczenia. 

W najnowszym aparacie USG firmy Siemens – ACUSON Sequoia – każdy pojedynczy komponent, począwszy od zasilaczy, przez układy formowania wiązki, złącza głowic i ich soczewki akustyczne, po układy procesorów graficznych, jest montowany w taki sposób, by zapewnić dokładne odwzorowanie biologii człowieka.

Centrum Diagnostyki Obrazowej NOX w Olsztynie to placówka, która stawia pacjenta na pierwszym miejscu. Dotyczy to kwestii jakości badań, komfortu obsługi, jak i samego doświadczenia wizyty w centrum. Wnętrze zostało zaprojektowane w oparciu o najnowsze trendy w designie, dzięki czemu odpowiada najwyższym standardom – nie tylko sanitarnym – ale i estetycznym, tworząc nowoczesne i komfortowe miejsce dla pacjentów.

Oferta Centrum Diagnostyki Obrazowej NOX zawiera kompleksowe badania diagnostyczne. Z całkowitym zakresem działalności placówki można zapoznać się na stronie centrum: www.nox.olsztyn.pl lub na miejscu:

NOX Centrum Diagnostyki Obrazowej, ul. Franciszka Barcza 58 lok. U18, Olsztyn (10-685).

Materiał partnera

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.zycieolsztyna.eu z siedzibą w Olsztynie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe