Bezpiecznie na przejściach dla pieszych w powiecie olsztyńskim

  • 30.07.2020, 09:52 (aktualizacja 30.07.2020, 10:00)
  • mgres
Bezpiecznie na przejściach dla pieszych w powiecie olsztyńskim
Starostwo Powiatowe w Olsztynie otrzymało dofinansowanie w wysokości 100 tys. zł. z programu MSWiA „Razem bezpieczniej”

Powiat Olsztyński już po raz drugi jest beneficjentem ministerialnej dotacji. – W ubiegłym roku we współpracy z Komendą Miejską Policji w Olsztynie realizowaliśmy projekt „W [email protected] z rzeczywistością”. Możemy mówić o sukcesie, ponieważ kampania dotycząca nieużywania telefonów komórkowych podczas jazdy samochodem, czy przechodzenia przez „zebrę” dotarła do wielu grup wiekowych w całym powiecie, była też widoczna w mediach. Tym razem chcemy się skupić na bezpieczeństwie pieszych przechodzących przez jezdnię – mówi Andrzej Abako, starosta olsztyński. .

Projekt realizowany jest już od czerwca, dzięki dofinansowaniu MSWiA uda się zwiększyć jego zakres. Obejmie on zarówno prace budowlano-instalacyjne, jak i działania edukacyjne. Koszt całkowity projektu został oszacowany na prawie 158 tys. zł, z tego 100 tys. zł pokryje dotacja MSWiA.

Na dotacji skorzysta m.in. gmina Stawiguda. Przy ulicy Rumiankowej znajdującej się 250 m od Szkoły Podstawowej w Bartągu przewidziano budowę przejścia wyniesionego płytowego, kocie oczy, znaki aktywne przejście dla pieszych, oświetlenie przejścia i budowę wiaty przystankowej. Dwa przejścia dla pieszych przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Stawigudzie (przy ul. Warszawskiej) zostaną zmodernizowane i doposażone poprzez oznakowanie poziome grubowarstwowe biało-czerwone, kocie oczy, znaki aktywne dla pieszych i oświetlenie przejścia z postawieniem słupa.

- Wszystkie te działania to odpowiedź na zgłaszane potrzeby mieszkańców, jednostek oświatowych a także policji. Poprawią one w znacznym stopniu bezpieczeństwo dzieci i młodzieży oraz osób korzystających z drogi - podkreśla Magdalena Matracka, zastępczyni wójta gminy Stawiguda. 

* W miejscowości Nikielkowo, gm. Barczewo, w obrębie skrzyżowania ul. Jana Grzymały i ul. Lawendowej. Skrzyżowanie zostanie podniesione o 10 cm, a dojazd do skrzyżowania na ul. Jana Grzymały zostanie wymalowany na czerwono. Projekt przewiduje też wykonanie przejścia dla pieszych na ul. Grzymały w kolorystyce biało-czerwonej oraz na ul. Lawendowej wykonanie oznakowania przejścia dla pieszych w kolorystyce białej. Powstanie tu tzw. aktywne oznakowanie z czujnikami ruchu.

* W Dywitach na ul. Spółdzielczej przy szkole podstawowej wykonanie przejścia dla pieszych w kolorystyce biało-czerwonej. Wzdłuż przejścia będą zamontowane elementy świetlne i aktywne oznakowanie z czujnikami ruchu. Przed przejściem położona będzie nawierzchnia antypoślizgowa, która pozwoli skrócić drogę hamowania.

 

mgres

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.zycieolsztyna.eu z siedzibą w Olsztynie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe