EKUZ czy ubezpieczenie turystyczne – jak się zabezpieczyć na czas wyjazdu?

  • 08.02.2021, 15:00
  • Grupa Tipmedia
EKUZ czy ubezpieczenie turystyczne – jak się zabezpieczyć na czas wyjazdu?
Zagraniczne wyjazdy to coś całkowicie normalnego, co dzisiaj nie budzi już żadnej sensacji. W tym tekście zastanowimy się, jaka forma zabezpieczenia na czas wyjazdu poza granice Polski jest lepsza.

Karta EKUZ dla mieszkańców Olsztyna

Zgodnie z sadami programu EKUZ, kartę można wyrobić w oddziale NFZ zgodnym z miejscem zamieszkania. Jeśli więc jesteś z Olsztyna i nie bardzo wiesz, do którego oddziału powinieneś się wybrać, wejdź pod ten adres URL: https://ekuz.com.pl/ekuz-w-olsztynie/. Znajdziesz na niej wszystkie niezbędne informacje.

Jak działa EKUZ?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to specjalny dokument, który upoważnia właściciela do korzystania z publicznej opieki medycznej na takich samych zasadach, jak obywatele danego kraju. Musisz jednak pamiętać, że EKUZ to nie tylko przywileje, ale również obowiązki. Jeśli w kraju Twojego pobytu przepisy mówią, że pacjent partycypuje w kosztach wynikających z leczenia (np. we Francji), to karta nie zwalnia Cię z tego obowiązku.

Gdzie możesz skorzystać z karty EKUZ?

Zgodnie z pierwotnym zamysłem karta EKUZ obowiązuje w krajach Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Oznacza to, że mając przy sobie kartę, będziesz mógł skorzystać z opieki medycznej w: Austrii, Belgii, Bułgarii, na Cyprze, w Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Litwie, Luksemburgu, Łotwie, na Malcie, w Niemczech, Polsce, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Węgrzech, Wielkiej Brytanii, we Włoszech oraz w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii.

Jakich usług nie sfinansujesz z EKUZ?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, jak wszystko ma swoje ograniczenia. Oznacza to, że za jej pośrednictwem nie możesz sfinansować:

  • planowanych zabiegów,

  • opieki lekarskiej w prywatnych placówkach,

  • zabiegów, które nie są konieczne,

  • transportu medycznego do Polski,

  • polisy OC,

  • ratownictwa,

  • przewiezienia zwłok.

Ile kosztuje wyrobienie karty?

Ciężko w to uwierzyć, ale wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego jest całkowicie darmowe i co lepsze trwa niecałe 15 minut (w przypadku osobistego złożenia wniosku). Kartę możesz wyrobić również, wysyłając wniosek tradycyjną pocztą lub poprzez skrzynkę email. Jeśli jesteś posiadaczem konta ePUAP, zawsze też warto zastanowić się nad skorzystaniem z Elektronicznej Skrzynki Podawczej.

Co lepiej wybrać EKUZ, czy polisę turystyczną?

Zasadniczą różnicą pomiędzy tymi dwiema formami ochrony jest zakres, jakie gwarantują. EKUZ działa tylko w Europie i wyłącznie w publicznych placówkach. Z kolei zasięg polisy turystycznej tak naprawdę nie ma ograniczeń i jest zależny tylko od Twoich ustaleń z ubezpieczycielem. Warto również wspomnieć, że ubezpieczenie prywatne działa w niepublicznych klinikach. Jest to bardzo przydatne w sytuacji, gdy znajdujesz się w popularnym kurorcie, w którym nie ma dostępu do publicznej placówki zdrowia.

Dla uczciwości trzeba też wspomnieć, że ubezpieczenie turystyczne w przeciwieństwie do Europejskiej Karty EKUZ nie jest darmowe. Koszty jego wykupienia nie są jednak wygórowane i niemal każdego, kto poważnie myśli o zagranicznym wyjeździe, będzie stać na tego typu ochronę. Pamiętaj też, że na bezpieczeństwie nie ma co oszczędzać. Jeśli zależy Ci na kompleksowej tarczy ochronnej, to dobrym pomysłem będzie zarówno wyrobienie karty, jak i wykupienie polisy. Dzięki temu będziesz zabezpieczony niemal na każdą okoliczność. Dowiedz się więcej o EKUZ na stronie: https://ekuz.com.pl/

Grupa Tipmedia
Materiał zewnętrzny
Podziel się: