Nieudana próba oszustwa "na wypadek komunikacyjny" - seniorka zachowała czujność

  • 28.07.2022, 22:39
  • Źródło: KMP Olsztyn
Nieudana próba oszustwa "na wypadek komunikacyjny" - seniorka zachowała…
Ostrzegamy przed próbami wyłudzenia pieniędzy. Oszuści posuwają się do różnych metod, wykorzystując różnego rodzaju legendy, których wspólnym mianownikiem jest wzbudzenie naszego zaufania i wejście w posiadanie naszych pieniędzy. Najczęściej wykorzystywane są metody na "policjanta", "wnuczka", "pracownika banku" czy tak jak w tym przypadku "na wypadek komunikacyjny". Tym razem mieszkanka Olsztyna wykazała się czujnością, dzięki czemu nie straciła oszczędności, o które prosił oszust a mowa o niebagatelnej kwocie, bo aż o 300 tys. zł.

Wzorową postawą wykazała się 72-letnia mieszkanka Olsztyna, do której w środę (27.07.2022 r.) po południu zadzwonił telefon. Sytuacja wyglądała następująco: około godziny 14:00 seniorka otrzymała telefon od nieznanej kobiety, która przedstawiła się jako policjantka z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie. "Funkcjonariuszka" poinformowała 72-latkę, że jej córka uczestniczyła w wypadku komunikacyjnym, w którym była sprawcą – miała potrącić ciężarną kobietę, która znajduje się w ciężkim stanie i która na skutek wypadku miała stracić swoje nienarodzone dziecko. Kobieta podająca się za policjantkę przekazała seniorce również informację, że jej córka także odniosła obrażenia na skutek wypadku i że aktualnie przebywa w budynku policji i że jedyną możliwością, aby została zwolniona, jest przekazanie pieniędzy w kwocie 120 tys. zł. Tajemnicza rozmówczyni po tym, jak wpłynęła na emocje pokrzywdzonych, zmieniła ton głosu na bardziej stanowczy, a wręcz agresywny podnosząc stawkę za wolność córki kolejno do kwoty 200 a ostatecznie do 300 tys. zł. Gdy podczas połączenia pojawiały się wątpliwości ze strony pokrzywdzonej, oszustka informowała ją o pogarszającym się stanie zdrowia jej córki, mianowicie o tym, że przed chwilą zemdlała. Oszustka nie pozwalała seniorce na przerwanie połączenia. Rozmowie przysłuchiwał się mąż pokrzywdzonej, który w odpowiednim momencie kazał małżonce, aby ta przerwała połączenie. Po tym fakcie kobieta wybrała numer alarmowy 112 i została połączona z oficerem dyżurnym Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie, który nie potwierdził, aby doszło do zdarzenia drogowego z udziałem jej córki. Stało się pewne, że 72-latka rozmawiała z oszustami, którzy pod legendą "na wypadek komunikacyjny" próbowali wyłudzić od niej oszczędności całego życia.

Olsztyńscy policjanci po raz kolejny apelują o rozsądek i ostrzegają przed oszustami. Przestępcy w dalszym ciągu próbują wyłudzić pieniądze, licząc na nieuwagę osób starszych. W ostatnim czasie stosują połączone metody „na wypadek” i „na policjanta”. Przestępcy dzwonią do wytypowanej przez siebie osoby i przedstawiają przygotowaną historię. Najczęściej podają się za funkcjonariuszy lokalnej jednostki policji i informują, że rzekomo doszło do wypadku, którego sprawcą jest osoba najbliższa. Następnie przedstawiają możliwość „polubownego załatwienia” sprawy polegającym na przekazaniu/wpłaceniu kaucji w celu uniknięcia aresztowania. Zdarza się, że przestępcy w drodze do realizacji zamierzonych celów namawiają seniorów do wzięcia kredytu w banku.

Policjanci NIGDY nie proszą o przekazanie pieniędzy!

Źródło: KMP Olsztyn

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.zycieolsztyna.eu z siedzibą w Olsztynie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe