Prezydent z votum zaufania

  • 24.06.2020, 21:08 (aktualizacja 25.06.2020, 10:26)
  • mgres
Prezydent z votum zaufania
Przyjęcie raportu o stanie miasta, a tym samym udzielenie votum zaufania dla prezydenta Piotra Grzymowicza - to jeden z najważniejszych punktów środowej sesji Rady Miasta Olsztyna.

Raport o stanie gminy” to nowym instrument oceny pracy władz samorządowych. Tegoroczna edycja Raportu jest drugim tego typu dokumentem. Przyjęcie raportu o stanie miasta oznacza udzielenie prezydentowi votum zaufania.

- Najtrudniejsze decyzje w kierowaniu miastem nie dotyczą tego „co zrobić?”, ale tego „czego nie robić”, inaczej mówiąc - z czego zabrać pieniądze i jak ustawić wydatkowe priorytety. Każdy, kto dotknął tego problemu, wie, o czym mówię. - tak o raporcie opowiadał prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz -  Jedno jednak może cieszyć – budżet Olsztyna jest zrównoważony i przekracza 1,3 miliarda złotych. Warto też przy okazji zwrócić uwagę, że wydatki inwestycyjne stanowią ponad 13 procent, więc trudno mówić, że miasto wydaje wszystkie pieniądze na inwestycje. Tradycyjnie, najwięcej pieniędzy wydajemy na edukację i wydatki te są w zbyt małym stopniu rekompensowane przez subwencje oświatową, o czym już wielokrotnie mówiłem. Brak należnej rekompensaty powoduje, że pomimo tego, że są to zadania administracji rządowej zlecane administracji samorządowej, gmina musi dopłacać do edukacji coraz więcej własnych środków uszczuplając możliwości finansowania innych zadań. To tylko jeden z problemów, a jest ich więcej i kolejne pojawią się przy obliczaniu skutków pandemii.

mgres

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.zycieolsztyna.eu z siedzibą w Olsztynie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe