Czy można kupić OC z wsteczną datą?

  • 08.12.2020, 13:00
  • Grupa Tipmedia
Czy można kupić OC z wsteczną datą?
Zgodnie z przepisami każdy zarejestrowany pojazd mechaniczny musi być ubezpieczony. Za brak obowiązkowego OC grożą wysokie kary pieniężne, a także konsekwencje finansowe w razie wystąpienia kolizji. Zapomniałeś o opłaceniu polisy i chciałbyś ją wykupić ze wsteczną datą, aby zachować ciągłość ubezpieczenia? Sprawdziliśmy, czy takie rozwiązanie jest możliwe!

OC z datą wsteczną – czy jest możliwe?

Na rynku dostępnych jest wiele produktów ubezpieczeniowych, a firmy starają się elastycznie podchodzić do swoich klientów. Niestety, mimo przychylności towarzystw, nie ma możliwości wykupienia polisy z datą wsteczną. Takie rozwiązanie mogłoby prowadzić do nadużyć przez kierowców, którzy spowodowali kolizję, a nie mieli ważnego OC. Więcej na ten temat przeczytasz na stronie https://rankomat.pl/samochod/czy-mozna-kupic-oc-z-wsteczna-data. Polisa obowiązuje więc od dnia podpisania umowy, a brak ciągłości w ubezpieczeniu zostanie odnotowany w historii OC. Ponadto, każdy dzień bez ważnej ochrony oznacza naliczanie kar finansowych, których wysokość znacznie przekracza koszt wykupienia nowego ubezpieczenia.

Co grozi za brak OC?

Firmy ściśle współpracują z Ubezpieczeniowym Funduszem Gwarancyjnym i przekazują mu dane kierowców, którzy nie wykupili OC. Oznacza to, że prędzej czy później zostaniesz pociągnięty do odpowiedzialności i będziesz musiał zapłacić nałożoną karę. Są one bardzo wysokie i zależą od długości przerwy w ubezpieczeniu. Obecne stawki wynoszą:

  • 1040 zł – za 3 dni zwłoki,

  • 2600 zł – za 4-14 dni zwłoki,

  • 5200 zł – za przerwę powyżej 14 dni.

Jazda bez ważnego OC grozi ponadto wysokimi konsekwencjami, jeżeli będziesz uczestnikiem kolizji. Wówczas to do Ciebie należy obowiązek usunięcia szkody na swój koszt, a to może generować ogromny wydatek.

Jak uniknąć kary za brak OC?

Jedynym sposobem, by nie ponieść konsekwencji za brak OC, jest pilnowanie terminu końca polisy. Ubezpieczyciele powiadamiają klientów 14 dni przed wygaśnięciem umowy, że zbliża się koniec ochrony. Jeżeli nie wykupisz ubezpieczenia, zostanie Ci ono automatycznie przedłużone w obecnej firmie. Zasada ta nie dotyczy jednak sytuacji, gdy:

  • korzystasz z OC poprzedniego właściciela,

  • masz polisę krótkoterminową,

  • nie spłaciłeś wszystkich rat za poprzednie ubezpieczenie.

Warto więc pilnować terminu ważności OC i samodzielnie wybrać odpowiednie ubezpieczenie. Może się bowiem okazać, że inne towarzystwo zaproponuje Ci korzystniejsze warunki niż te, które obowiązują w przedłużonym ubezpieczeniu.

Jak szybko kupić OC?

Jeżeli zorientowałeś się, że OC już wygasło, powinieneś natychmiast wykupić nową ochronę. Najlepszym rozwiązaniem jest zawarcie umowy przez internet, gdyż jest to najszybszy sposób na nabycie polisy. W darmowym kalkulatorze ubezpieczeń samochodowych obliczysz, ile wynosi składka u poszczególnych towarzystw. Porównując ze sobą wygenerowane oferty masz szansę znaleźć najkorzystniejszą opcję, a wszystkie formalności załatwisz online.

Grupa Tipmedia
Materiał Partnera
Podziel się: