Nowy mural w Olsztynie oficjalnie odsłonięty

  • 12.10.2021, 10:54
  • mgres
Nowy mural w Olsztynie oficjalnie odsłonięty
Najnowszy olsztyński mural powoli ukazywał się olsztynianom od kilku tygodni.

Inicjatorami powstania są Stowarzyszenie Przyjaciół Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie oraz sama biblioteka. To wyjątkowe malowidło, do którego podejście było niespotykanym dotychczas w naszym mieście.

- Bez zaangażowania, bez waszego doświadczenia nie mogłyby powstawać takie projekty - powiedział prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. - Serdecznie gratuluję artystom, którzy przyczynili się do realizacji tego projektu.

"Atlantyda Północy" to pierwsza w powojennej Polsce wystawa fotografii ze zbiorów konserwatora zabytków w Królewcu. Te po 1945 roku znalazły się w kolekcji Instytutu Sztuki PAN w Warszawie.

- "Atlantyda Północy" to coś, co było, było wyjątkowe, ale zniknęło - wyjaśnia pomysłodawca hasła oraz wystawy pod ta nazwą, poeta, krytyk Kazimierz Brakoniecki. - Złożyło się na nią ponad 550 fotogramów z Prus Wschodnich lat 1864-1944. Te poruszyły zbiorową pamięć, otworzyły wielu osobom oczy na piękno naszych terenów. Zróbmy wszytko, aby ta pamięć przetrwała jak najdłużej.

Oryginalny, nowoczesny w formie mural można podziwiać na ścianie Przedszkola Miejskiego nr 6 przy ul. Pieniężnego. Poza nawiązaniem do twórczości Brakonieckiego, celem, jaki przyświecał pomysłodawcom było wprowadzenie sztuki wizualnej do olsztyńskiej przestrzeni.

- Niezwykle istotnym było dla mnie, aby tak ściana powstała właśnie tu - mówi autor muralu, znany artysta Bartek Świątecki. - Do tego przedszkola chodziłem, gdy byłem dzieckiem, wzdłuż sąsiedniej ulicy chodzę teraz do pracy. Próby powstania muralu nawiązującego do "Atlantydy Północy" mają już 10-letnia historię, którą udało się zwieńczyć sukcesem dopiero za trzecim razem.

Projekt był współfinansowane przez Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Gminę Olsztyn, z finansowym wkładem firmy Remondis Warmia-Mazury.

mgres

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.zycieolsztyna.eu z siedzibą w Olsztynie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe