Zbiornik retencyjny Sikorskiego/Paukszty

  • 09.05.2022, 16:36
  • mgres
Zbiornik retencyjny Sikorskiego/Paukszty
Jest jednym z sześciu nowych zbiorników retencyjnych, jakie w ostatnich latach powstały na terenie Olsztyna. Przy okazji realizacji tej ogromnego przedsięwzięcia dwa kolejne zostały przebudowane. Zbiornik retencyjny Sikorskiego/Paukszty - podobnie, jak ten zrealizowany przy ulicach Bukowskiego/Antonowicza - jest wyjątkowy, bowiem pełni też funkcję parku.

Nowa, klimatyczna przestrzeń ma powierzchnię niemal czterech hektarów. Mieszkańcy mogą korzystać z niego pieszo lub poruszając się rowerem - przygotowane zostały odpowiednie oświetlone trakty. Nie brakuje tarasów, miejsc do grillowania, placu zabaw. Do dyspozycji odwiedzających są ławki i siedziska, które pozwalają usiąść i odpocząć na łonie przyrody. Wokół jest sporo zieleni – posadzono 150 drzew, ponad 6,5 tys. krzewów. Powstało również ponad 3,5 tys. m2 kwietników obsadzonych bylinami.

Jednym z priorytetów podczas przygotowywania inwestycji było wykorzystanie w jak największym stopniu naturalnych metod zagospodarowania, oczyszczania i odprowadzania wód opadowych. Istotne było tworzenie stref ekotonowych w postaci wierzbowisk, zlokalizowania zbiornika w miejscu naturalnego zagłębienia terenu, wykorzystanie umocnień brzegów w postaci koszy gabionowych wypełnionych kamieniami.

W tej chwili dostęp do zbiornika jest zapewniony od strony al. Sikorskiego uliczką wiodącą w pobliżu Centrum Rowerowego. Jednak jeszcze w tym roku przestrzeń zyska wygodne połączenie z os. Nagórki. Przygotowywany do realizacji jest zwycięski projekt Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego "Park Nagórki-Jaroty - budowa pieszego i rowerowego ciągu pomiędzy terenami rekreacyjnymi stawu retencyjnego a ulicą Turowskiego, społeczne dokonanie nasadzeń i ustawienie ławeczek".

mgres

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.zycieolsztyna.eu z siedzibą w Olsztynie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe